Pırlanta Zarar Ettirir Mi? Pırlanta Yatırım Aracı Mıdır?

Pırlanta zarar ettirir mi? veya Pırlanta yatırım aracı mıdır? Sorusu son zamanlarda herkesin aklını kurcalayan bir soru haline geldi. Ülkemiz de son yıllarda pırlanta alımı özel günlerin başkahramanı olmuş olsa da altın ve borsanın iniş çıkışlı hali yüzünden artık yatırımcılarında ilgisini çekmeye başlamıştır. En çok merak edilenlerden bir tanesi yatırım aracı olarak mantıklı bir maden mi? Kısmıdır.
Pırlanta Zarar Ettirir Mi? Pırlanta Yatırım Aracı Mıdır?

Pırlanta tektaş yüzükler kadınların vazgeçilmez mücevherlerinden bir tanesidir. Bu sebeple evlilik teklifi, nişan, düğün, yıl dönümü ve sevgililer günü hediyelerinin en tercih edilen ürünleri arasında trend de yerini korumaktadır. Erkekler ise pırlantayı kol düğmesi, kravat iğnesi ve yüzük olarak tercih etmektedirler. Her ne kadar hediye olarak alınsa da pırlantalar karat seviyeleri düşük olmadığı ve doğru kesim pırlanta alındığı takdirde uzun vadede bir yatırıma dönüşebilir.

Pırlanta Yatırım Aracı Mıdır?

Pırlanta zarar ettirir mi? Doğru renk alınan pırlantalar asla sizi yanıltmaz ve zarar ettirmez. Pırlantaların 10 farklı renk skalası mevcuttur. Beyaz ve kesimi yuvarlak pırlantalar doğru yatırım araçlarıdır. Pırlantanın ışıltısını kesimi belirlemektedir. Tozu bile kıymetli olan bu taşların, ülkemiz de pırlantayı anlayan insan sayısının azlığı sebebiyle sahtekârlığı da maalesef oldukça fazladır.

Pırlanta Yatırım Aracı Mıdır?

Güvendiğiniz kuyumculardan ve uluslararası (Belçika, Amerika, Rusya firmaları) sertifika veren işletmelerden almanız en doğru olandır. Bakın sertifika almalısınız demiyorum, kuyumcular kendi şirket namlarına bir sertifika zaten veriyorlar. Ancak siz buna ek bir tane daha uluslararası geçerliliği olan bir sertifika da talep etmelisiniz.

Pırlanta İyi Bir Yatırım Aracı Mıdır?

Altın ve diğer ürünlerde sertifikaların çok fazla önemi olmasa da maalesef ki pırlanta da bu durum böyle olmuyor. Satarken sertifikanın olmaması durumunda bir hiçe sayılacak kadar değersizleştirilmektedir.

Pırlanta Almak Mantıklı Mı?

Pırlanta zarar ettirir mi? Hayır ettirmez. Ancak uzun vadede bir yatırım için tercih etmelisiniz. Alım gücü pırlantaya ne kadar yoğunlaşırsa fiyat artışı da bu oranda yükselecektir. Ülkemiz de genellikle pırlantanın 4 rengi bulunmaktadır. Bunlar açık sarı, beyaz, kahverengi ve Fancy adındaki orijinal sarıdır. Pırlantanın birçok kesimi mevcuttur. Bunlar kalp, baget, kare, markiz ve damla modelleridir.

Takı amaçlı değil yatırım amaçlı almayı düşünüyorsanız yuvarlak kesim almanız gerekmektedir. Ayrıca pırlanta modellerinde işçilik çok önemlidir. Kötü işçilik pırlantanın değerini düşürdüğünü unutmamalısınız. Türkiye de en çok 0,50 santim karat pırlanta satılmaktadır.

Pırlanta Almak Mantıklı Mı?

Tektaş ülkemiz de genellikle 1-3 karat arasında bulundurulmaktadır. 1 karat 5-7 bin dolar, 0,50 santim karat kaliteli bir pırlanta ise 2 bin dolardır. Bunların dışında hediyelik tektaşlar da genellikle 0,10 karat minik pırlantalar tercih edilmektedir. 20 karat pırlantalar ise Türkiye de bir elin parmağını geçmeyecek şekilde seçili ailelerde bulunmaktadır.

Pırlanta Bozdururken Değer Kaybeder Mi?

Pırlanta zarar ettirir mi? Aldığınız ürüne göre tartışılacak bir konudur. Ama genellikle sadece altın takılarındaki gibi işçilik kaybı olmaktadır. Yuvarlak kesim beyaz pırlantalar her zaman kazandırmaktadır. Tektaş yüzükler, 3 ve 5 taşlı yüzükler iri pırlantalı takılar satılır iken kayıplar minimuma indiği için tercih edebilirsiniz.

Pırlanta Bozdururken Değer Kaybeder Mi?

Ayrıca yatırım için düşünüyorsanız pırlanta mücevherlerinizi yıpratmamaya özen göstermelisiniz. Satın alınırken en çok yıpranma payına bakılır. Eğer pırlantalarınız yıpranmış ise temizleme solüsyonları ile bakımını yapmalısınız. Bunu ücretli olarak da kuyumcularda yaptırabilirsiniz. Bazı mücevher firmaları kendi satışını yaptıkları pırlantaların bakımını sene de 2 kez ücretsiz yapmaktadırlar. Tercihinizi bu firmalardan yana da kullanabilirsiniz.

Satarken yıpranan ya da kırılan pırlantalar değerinin çok altında satılmaktadır. Pırlantalarınıza gereken özeni göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Sertifikalı Pırlanta Bozdurmak

Pırlanta taşları, parmak izlerimiz gibidir. Her pırlanta birbirinden farklıdır. Pırlanta alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus 5C kuralıdır. 5C kuralına uygun pırlantalar satarken de her zaman kazandırır. Şimdi bu 5C nedir diye merak ediyorsanız eğer; Kesim (Cut), Karat (Carat), Berraklık             (Clarity), Renk (Color) ve Sertifikadır. (Certificate)

Pırlanta taşı

Tektaşlar maalesef ki değerini çabuk kaybeder. Bu sebeple satın aldığınız yerde satışını gerçekleştirmeniz değerinin düşmesine engel olmaktadır. Garanti süresi dolmadan aldığınız tarihe yakın satarsanız %25 veya %30 işçilik kaybı olarak satın alırlar. Ama garanti süresi dolarsa %50 oranında değer kaybı yaşarsınız.

Pırlamta Kâr Eder mi?

Pırlanta zarar ettirir mi? Uzun vadede asla zarar ettirmez. Özellikle çıplak taş olarak alınan pırlantalar yatırımcıların en çok tercih ettikleri model arasında yer almaktadır.

BİZE ULAŞIN

PIRLANTA BOZDURMAK FİYAT ALMAK PIRLANTA SATMAK PIRLANTA NAKİTE ÇEVİRMEK ONLİNE PIRLANTA BOZDURMA PIRLANTA BOZDURMA FİYATLARI

Karadeniz Kuyumculuk güvencesiyle marka farketmeksizin İnternet sitemizden pırlanta bozdurma işlemlerini yapabilirsiniz. Online pırlanda bozdurmak istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Pırlanta bozdur işlemleriniz için hemen bizi arayın ya da whatsapptan yazın.

Son yazılar

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
Share on print